ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Litoměřice

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Litoměřický hrad od Ondra Fiedler Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Hrad Litoměřice je bývalý gotický královský hrad, Který se stal součástí opevnění města, vysazeného na návrší mezi Labem a Pokratickým potokem někdy počátkem 20. let 13. století na místě části osad, které vytvářely aglomeraci kolem staršího hradiště na dnešním Dómském pahorku. Vznikl pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V době vlády císaře Karla IV. prodělal první velkou přestavbu a rozšíření. Významně poničen byl během husitských válek.

Hrad stál na lichoběžníkovém půdorysu se dvěma čtverhranými a jednou válcovou věží ve třech nárožích. Další věž pravděpodobně stála i ve zbývajícím rohu. Věže byly spojeny hradbami, ke kterým přiléhala palácová křídla, ze kterých se částečně dochovalo pouze jediné.

Po roce 1727 byl v areálu hradu zřízen měšťanský pivovar. Koncem 19. století se pivovar přesunul jižně od vlastního hradu do nově postavených průmyslových objektů. Zachovalý karlovský palác sloužil nadále jako skladiště. Jeho chátrání se vystupňovalo zejména po roce 1945, v 70. letech 20. století částečně vyhořel.

Rekonstruovaný objekt nyní patří vínu - k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.
Při prohlídce expozice jsou na výběr dvě varianty - návštěvník si může zakoupit jednoduchou vstupenku na prohlídku s průvodcem nebo si k prohlídce objedná i degustaci s odborným výkladem. V takovém případě dostanete příležitost ochutnat šest vzorků vín pocházejících z českých vinařských oblastí. Expozice ukazuje také základní postupy i úskalí pěstování a výroby vína, prezentuje zdejší vinice a vyhlášená česká vinařství.

Otevírací doba:
Leden - Prosinec / pondělí - neděle * 09:00-17:00
Prohlídky začínají v každou celou hodinu, poslední je od 16.00 hodin.

Mapa:Neděle 19.8.2018
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.