ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Kyšperk

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Kysperk1 od Zdenek Fikar mojefoto. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Byl postaven na ostrohu orientovaném severojižně a střeží cestu od Unčína k vrcholům Krušných hor. Hrad má protáhlý půdorys s vyvýšenou severní částí, v níž při severním okraji stál hradní palác. Z hradeb a bran dolního hradu nezbylo téměř nic, velká věž a hradní palác jsou v troskách.

Ještě počátkem 16. století byl hrad v dobrém stavu, bohužel v roce 1526 za Jana Glace ze Starého Dvora vyhořel a již nebyl obnoven.

V současnosti patří k největším zajímavostem, při návštěvě zříceniny hradu Kyšperk, podzemí. Zachovalým klenutým vstupem pod hlavním palácem se dá vstoupit do dvou přízemních místností.
Jedná se o dvě klenuté místnosti stavěné z lomového kamene, spojené krátkou chodbičkou. Na pravé straně druhé místnosti se pod klenbou nacházejí schody do sklepení místnosti pod podlahou místnosti přízemní. Po důkladnějším ohledání této spodní místnosti, se dá najít menší otvor při zemi, který dříve sloužil buď jako úniková chodba nebo jako odtokový kanál z hradu.

Rozsáhlé zříceniny hradu je možné nalézt nedaleko města Krupky a dostanete se sem snadno po modré turistické značce od zastávky vlaku.

Odkazy:

Wikipedia

Fotogalerie:

Mapa:Úterý 16.10.2018
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.