ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Industriální turisty opět na severu Čech zlákaly k prohlídce výrobní provozy Skupiny ČEZ

11.07.2019
ÚSTECKÝ KRAJ - V rámci školních, případě profesně odborných exkurzí či individuální turistiky zavítalo v prvním pololetí letošního roku na prohlídku severočeských výrobních zdrojů energie a tepla Skupiny ČEZ celkem 6 710 osob. Je to o 1 207 osob více než za stejné období loňského roku a více než polovina celkové návštěvnosti (11 918) v roce 2018. Prim opět hrálo Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice se svou nejvyšší oficiální rozhlednou v ČR.
Jihokorejci v IC Elektrárny Ledvice | Foto: ČEZ
Návštěvnost Informačního centra Ledvice, v němž se lze seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě, čítá za první půlrok 3 564 návštěvníků. Je to více než polovina celkové návštěvnosti (7 052) roku 2018. Skladba návštěvníků byla tradičně složená ze žáků a středoškoláků ze škol v okolních městech a obcích, ale i těch vzdálenějších, třeba v Údlicích, Děčíně, Štětí, Praze, Mostě, Ostrově, Bitozevsi, Malšovicích, Brandýsu nad Labem, Ústí nad Labem, Boleticích, Povrlech a Litoměřicích. Nejdál to přitom měli gymnazisté z Ostravy (474 km) a děti ze ZŠ Rájec - Jestřebí (334 km), tedy návštěvníci ze severní a jižní Moravy. Na prohlídku infocentra s následným výstupem na nejvyšší rozhlednu v ČR zavítali například i pražští strojvedoucí Českých drah, členové Klubu českých turistů v Karlových Varech, Litoměřicích a Pelhřimově, senioři z Rychnova u Jablonce nad Nisou či Mimoně a další.

Zajímavé bylo i mezinárodní složení návštěvníků, celkem 118 cizinců. Ti pocházeli ze Slovenska, Německa, Estonska, Finska, Švédska, Holandska, Kazachstánu, Jižní Korey, Thajska, Francie a Austrálie. "Nový zdroj v Ledvicích je prakticky nejmodernější uhelnou elektrárnou v Evropě, jejíž součástí je jediné Informační centrum klasické energetiky v republice. Je proto pochopitelné, že je mezi industriálními turisty či odborníky přes energetiku a strojírenství ze zahraničí o infocentrum zájem. Se vším se zde mohou díky virtuální realitě blíže seznámit a navíc se mohou na elektrárnu podívat i z výšky, z nejvyšší rozhledny v České republice. Pokud se navíc jedná o návštěvu odborníků, věnujeme jim i profesní pozornost, neboť žádné výměně zkušeností a případně i zajímavým nabídkám se nevyhýbáme," uvedl Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice.

Prohlídku Elektrárny Tušimice si během prvního pololetí nenechalo ujít 1 495 osob. "Ze zahraničí jsme u nás měli hosty z Kazachstánu a Dánska. Dále tradičně převládali středoškoláci a žáci z různých odborných a základních škol ve Vejprtech, Podbořanech, Chomutově, Žatci, Kadani, Plzni, Jirkově, Praze, Karlových Varech, Ostrově, Lovosicích, Třemošné, Žebráku, Krásném Dvoře, Kralovicích či Plasech. Vysokoškoláci byli z Masarykovy univerzity v Brně. Proběhla rovněž tradiční třídenní Energetická maturita pro nejlepší středoškolské studenty fyziky z partnerských škol Skupiny ČEZ. Přijeli k nám i zástupci Sdružení obcí Domažlicka či členové klubů seniorů v Chomutově a Klášterci nad Ohří," uvedla Marie Tučková, manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice. Podle ní využili někteří zájemci (260) i možnost exkurze na malou vodní elektrárnu Želina, kam zavítali po prohlídce elektrárny.

Elektrárnu Počerady, a. s., si během uplynulého půlroku prohlédlo 218 osob. Již popětadvacáté například do elektrárny zavítali po Velikonocích studenti (17) z ČVUT Praha na svou týdenní praxi. Dalšími vysokoškoláky byli posluchači přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Vysoké školy báňské v Ostravě. Středoškoláci byli z gymnázií v Žatci a Lovosicích. Zahraniční návštěvníci pocházeli z Turecka. Poměrně raritou se stala návštěva majitelů "hadráků", kteří si vyjeli na exkurzi do Počerad v rámci svého celostátního setkání Velorexů. Stranou prohlídek nezůstal ani Paroplynový cyklus Počerady Skupiny ČEZ. "V rámci osmi exkurzí jsme s technologií a provozem jedné parní a dvou plynových turbín seznámili 170 návštěvníků. Ti se rekrutovali z vysokoškoláků ČVUT Praha, středoškoláků ze žateckého gymnázia a dále ze společností Siemens, ČEPS a Škoda Praha. Stejně jako uhelnou elektrárnu si i náš paroplyn prohlédla i pětičlenná návštěva z Turecka," poznamenal Martin Borovský, vedoucí odboru péče o zařízení paroplynového cyklu.

Stalo se již tradicí, že Teplárna Trmice je hlavně cílem středoškoláků a vysokoškoláků z nejbližšího okolí, tedy Ústí nad Labem. Na její prohlídku s odborným výkladem se tak během prvního pololetí vydalo 45 studentů, včetně pedagogického doprovodu; z UJEP Ústí nad Labem 16 a ze SPŠ Stříbrníky 29.

Vodní elektrárna Střekov letos opět "vydělala" na Světovém dnu vody a Zahájení turistické sezony 2019 (dohromady 655). K 30. červnu tak má za sebou návštěvu 958 zájemců, což je srovnatelné s celoroční návštěvností (964) v roce 2017. Vodní dílo přitom navštívili jak rodiny s dětmi, školní exkurze (vesměs školáci a středoškoláci z Ústí nad Labem a Děčína), tak i jednotlivci. Přijeli si ho například prohlédnout i členové Svazu tělesně postižených z Klášterce nad Ohří či Klubu českých turistů v Rumburku. Vysokoškoláci byli z Vysoké školy báňské v Ostravě.
Autor: ČEZ
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Nastávající maminky potřebují speciální, a přitom zábavné cvičení

Kurzy cvičení pro těhotné bývají trochu monotónní. Přitom vhodný pohyb je v tomto období velmi důležitý. Nově koncipovaný kurz v Monkeys Gym Juklík na Praze 5 se v průběhu 10 lekcí zaměřuje na různé oblasti těla, které vyžadují v těhotenství ...

ČEZ Distribuce se připojila k výzvě Tetris Challenge. Ukázala, co vozí v autě borci z PPN

17.10.2019 | Z regionu

Co vše se vejde do auta energetikům, které používají metodu práce pod napětím (PPN) - tedy práce na vedení vysokého napětí za provozu bez omezení dodá ...

Podzimní přejídání? Jak se ovládnout a nemlsat

16.10.2019 | Další

Podzim je v plném proudu a třebaže neukazuje svou nejkrutější podobu, příslib mrazů a brzkých stmívání nás ovlivňuje. Ať už ponurnou náladou, únavou č ...

Přepadení pošty v Děčíně

15.10.2019 | Krimi

Děčínští policisté byli včera v podvečer 14. října přivoláni do budovy pošty v Boleticích nad Labem. ...

Na studenty prvních ročníků UJEP čekala imatrikulace

15.10.2019 | Z regionu

ÚSTÍ NAD LABEM - Na akademické půdě v Červené aule Multifunkčního centra v areálu Kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se uskutečnila sla ...Sobota 19.10.2019
Ústecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.