ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

České Švýcarsko rok po požáru. Prevence počítá s lepším monitoringem i dostupnou hasicí vodou

19.07.2023
Rok od ničivého požáru v národním parku České Švýcarsko má MŽP materiál, který hodnotí nejen samotný průběh přírodní katastrofy, ale především kroky, které pomohou, jak prevenci před ohněm, tak ochraně národních parků. Řadu opatření se podařilo na základě zkušenosti ze samotného průběhu požáru, hašení i následné likvidace a zajištění oblasti po požáru již realizovat, další se připravují. Dokument "Požár v Národním parku České Švýcarsko - rok poté" projednala vláda minulý týden, dnes Národní park České Švýcarsko navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Foto: mzp.cz
"Největší lesní požár v České republice nám ukázal, že řada věcí sice funguje na papíře, ale v praxi už méně. To se týká jak efektivního dohledu strážců národního parku, tak reálných možností letecké techniky hasit rozsáhlé požáry. Podařilo se nám získat nové vrtulníky, které nabídnou větší kapacitu hasicí vody, stejně tak se zvyšuje počet strážců přírody a připravujeme i legislativní možnosti, jak omezit prodej pyrotechniky," vypočítává ministr životního prostředí Petr Hladík.

Ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství vznikla veřejná zakázka, díky které se rozšíří systém letecké hasičské služby i na lesy v působnosti Ministerstva životního prostředí. Díky ní budou k dispozici vrtulníky s možností hasit objemem vody 3000 litrů vody a více. Letos bude pokryté období od 15. července do 15. září, díky dotacím z programu RescEU Česká republika získá 75 % ceny z dotace. Do budoucna vláda uvažuje, že by tuto službu poskytovala Armáda České republiky.

Zásadním krokem do budoucna je také posílení personální kapacity strážní služby Národního parku České Švýcarsko. Zejména pro práci v terénu a prevenci požárních rizik spojených s nadměrným turismem v některých lokalitách. "Správa parku aktuálně přijímá dva nové strážce a připravuje výběrové řízení na pracovníka, který bude mít na starosti přímo požární prevenci," doplnil ministr Hladík.

"Za uplynulý rok jsme v národním parku na úseku požární prevence učinili zásadní kroky. Patří k nim rozsáhlé těžby souší v okolí obcí, na řadu míst jsme umístili zásobníky hasební vody, aby v případě nutnosti bylo možné zahájit hašení co nejdříve. Vybavili jsme terénní personál prostředky k hašení drobnějších zahoření, v dobách sucha pracovníci parku intenzivně drží hlídky. Navrhli jsme také regulaci návštěvnického ruchu, navázanou na systém výstrah ČHMÚ, pravidelně prověřujeme prostupnost sítě cest pro záchranný systém a podporujeme hasiče při cvičeních a kondičních jízdách. Požární prevence patří k prioritám správy parku, právě tak jako postupná obnova požárem poškozené infrastruktury pro návštěvníky," vysvětluje ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž.

Od začátku léta také na území národního parku funguje preventivní systém, který omezuje pohyb návštěvníků v některých částech území podle aktuálního požárního rizika vyhlášeného Českým hydrometeorologickým ústavem.

Jedním z problémů je také zásobování vodou, respektive absence zdrojů požární vody v lesních porostech a přilehlých oblastech. Proto se obnovuje protipožární nádrž na Tokáni o objemu cca 75 kubíků a na klíčových místech se instalují vaky s protipožární vodou.

"Dalším krokem ke snížení nebezpečí vzniku požáru je zvažovaný místní zákaz prodeje zábavní pyrotechniky, i s ohledem na opakující se incidenty. V současnosti na Ministerstvu životního prostředí prověřujeme právní možnosti jejího úplného zákazu," avizoval ministr Hladík.

Zásadní pro lepší zvládání případných lesních požárů v regionu je blízká spolupráce mezi Českou republikou a Německem při řešení mimořádných událostí v příhraničních oblastech. Proto se připravuje společný projekt financovaný z programu INTERREG pro správy Národního parku České Švýcarsko a Nationalpark Sächsische Schweiz, Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a dotčených obcí na české a saské straně hranice. Jeho cílem je nastavení systémových opatření a doplnění techniky pro včasnou detekci požáru a účinný zásah jako jsou třeba vozidla pro přepravu materiálu v terénu, mobilní nádrže na vodu nebo systém včasné detekce požáru.

Požár v národním parku vypukl v noci z 23. na 24. července 2022 na území pokrytém z 97 % lesním porostem, převážně smrkem ztepilým v důsledku změn klimatu napadeným lýkožroutem smrkovým. Poměrně rozsáhlé území tak pokrývaly napadené stromy. Zabránit rozšiřování požáru se i přes obrovské nasazení hasičů podařilo až 1. srpna, tedy 9. den od jeho vzniku. Hlavní likvidace požáru trvala do 12. srpna a kontrola a dohašování skrytých ohnisek až do konce srpna 2022. Na požářišti se vystřídalo více než 6300 profesionálních i dobrovolných hasičů a více než 400 kusů techniky. Zasažená plocha překročila 1100 hektarů.

Zdroj: MŽP ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V Domově Potoky v Chřibské byla zahájena výstavba výtahu

Domov Potoky v Chřibské je pobytovým zařízením sociální péče, které se stará celkem o 60 klientů, jež potřebovali vyřešit nepříznivou sociální situaci a zaměstnává šest desítek zaměstnanců, kteří pomáhají zajistit bezproblémový chod této ...

ŘSD: Na silnici I/27 u obce Žiželice vrtáme piloty pro most přes údolí Hutná

O víkendu začali silničáři vrtat piloty pro most na silnici I/27 u obce Žiželice, kde budují obchvat a most přes údolí Hutná. Jde o první velkou akci ...

Tři největší uhelné elektrárny vypustily loni stejně emisí jako všechna osobní auta

Uhelné elektrárny Počerady, Tušimice a Prunéřov vypustily v roce 2023 dohromady 10 690 770 tun skleníkového oxidu uhličitého. Vyplývá to ze statistiky ...

Lesy ČR dokončily pod Klínovcem druhou letošní útulnu

Druhou z dvaceti letos postavených nouzových přístřešků na přečkání noci nebo chvilkového nepříznivého počasí dokončily 3. dubna pod Klínovcem Lesy Če ...

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově zahájil novou sezónu

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově otevřel ve čtvrtek 28. března veřejnosti své brány, zahájil tak novou návštěvnickou sezón ...

Pondělí 15.4.2024
Ústecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes