ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Odstartoval vzdělávací projekt - Hasiči pro školy

13.04.2018
ÚSTÍ NAD LABEM - Na Základní škole Elišky Krásnohorské v Ústí nad Labem odstartoval v pátek 13. dubna průlomový projekt výchovy dětí ve školách zaměřený na záchranu života, zdraví a majetku. Akce se zúčastnil také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, náměstek hejtmana pro oblast školství Petr Šmíd a zástupci hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby i policie. Přímo ve třídách proběhla první živá výuka prostřednictvím projektu Hasiči pro školy. Na několika stanovištích se žáci přímo seznámili s prací složek integrovaného záchranného systému.
Ilustrační snímek | Foto: Ústecký kraj
Je něčí život, zdraví nebo majetek v ohrožení? Nevíš si rady a potřebuješ pomoc profesionálních záchranářů? Kolik lidí denně v České republice se náhle ocitá v situaci, kdy si klade tuhle otázku? A kolik se v ní ocitá dětí? Dokáží se ve chvíli, kdy se nečekané události valí, správně rozhodnout? A co v tom rozhodování hraje důležitou roli?

A právě na takové situace už žáky druhého stupně základních škol připraví vzdělávací projekt pod názvem "Hasiči pro školy", který obsahuje výukový materiál pro podporu vzdělávání v oblasti ochrany člověka za mimořádných událostí a běžných rizik.

Projekt je zacílen na žáky základních škol a jejich učitele. Prostřednictvím interaktivních prezentací, doplněných videoukázkami, fotografiemi a úkoly, zábavnou formou přiblíží problematiku ochrany člověka, jeho života, zdraví i jeho majetku. Projekt reaguje na dlouhodobou absenci komplexního výukového materiálu pro danou cílovou skupinu. "Vzdělání dětí zásadně ovlivňuje jejich směřování i celý jejich další život. Netýká se to pouze volby povolání a jejich dalšího uplatnění, ale také právě postoje k otázkám bezpečnosti, ochrany lidského zdraví a života, či případné pomoci ostatním při možném vzniku mimořádných událostí. U žáků je třeba upevnit základní znalosti a dovednosti jako je znalost čísel tísňových linek, zásady chování při požáru, zásady první pomoci či jen rozdíly v činnosti jednotlivých složek IZS," řekla Iva Karafiátová, krajský koordinátor preventivně výchovné činnosti Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Pro každý ročník jsou zpracovány problematiky jak z oblasti požární ochrany, tak z oblasti ochrany obyvatelstva. Součástí každé hodiny je interaktivní prezentace, pracovní list pro děti a metodická příručka pro učitele. Materiál plně reflektuje závazné požadavky na výuku dané problematiky, zároveň je logickou a odbornou součástí komplexního vzdělávacího rámce vzdělávání na základních školách. "Jsem velmi rád, že tento projekt vznikl. Právě druhý stupeň základní školy je ideálním obdobím, kdy je potřeba žáky připravit na mimořádné, stresové a mnohdy i nebezpečné situace. Velmi si vážím složek integrovaného systému včetně dobrovolných hasičů a také děkuji všem, kdo vzdělávací projekt Hasiči pro školy vymyslel a všem, kdo se na něm podílí," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Projekt vznikl ve spolupráci HZS Zlínského a HZS Ústeckého kraje za finanční podpory Ústeckého kraje. Podílí se na něm další subjekty, kterými jsou Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje, Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje, odbor školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje a pracoviště krizového řízení KÚÚK. V červnu 2017 bylo podepsáno memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti preventivně výchovné činnosti prostřednictvím výchovně-vzdělávacího programu Hasiči pro školy mezi Ústeckým krajem, HZS ÚK a HZS ZL. Informovali jsme o tom zde. Nad projektem převzalo záštitu Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Osobní záštitu nad představením projektu převzal Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora.

Projekt hasiči pro školy je dostupný zdarma pro všechny školy v České republice na webových stránkách www.hasiciproskoly.cz.
Fotogalerie:

Keňská dominance na půlmaratonu v Ústí

ÚSTÍ NAD LABEM - Devatenáctiletý Keňan Stephen Kiprop překazil Barseliovi Kipyegovi útok na zlatý hattrick na osmém ročníku ústeckém půlmaratonu. Největší favorit doběhl v hlavním závodě posledního mítinku Run Czech, který je zapsán do programu ...

Dny evropského dědictví opět přiblížily veřejnosti dva historické vodní skvosty Skupiny ČEZ na severu Čech

17.09.2018 | Z regionu

SEVERNÍ ČECHY - Během Dnů evropského dědictví se tradičnímu zájmu těšila i historická vodní díla Skupiny ČEZ. Vodní elektrárnu Střekov v Ústí nad Labe ...

Návštěvníci areálu dopravního podniku mohli díky Oranžovému kolu pomoci dobré věci

17.09.2018 | Z regionu

TEPLICE - Evropský týden mobility a hlavně 66 let trolejbusů ve městě si v sobotu 15. září připomenuli obyvatelé Teplic, kteří zavítali do areálu tamn ...

Dnes proběhne v České republice největší Hospodský kvíz. Soutěžit bude přes 3 000 lidí

17.09.2018 | Z regionu

Dnes od 19:00 se v 64 podnicích po celé zemi rozběhne speciál Hospodského kvízu věnovaný jen otázkám na kultovní seriál Přátelé. "Jde o největší kvízo ...

Požár osobního auta u Ploskovic

11.09.2018 | Krimi

Včera jednotka HZS ÚK ze stanice Litoměřice vyjela k požáru osobního auta u Ploskovic.Úterý 18.9.2018
Ústecký kraj
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.