ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Projekt Vita-Min vstupuje do své finální fáze

08.02.2019
V rámci projektu Vita-Min - Život s hornictvím proběhla, za účasti všech partnerů a přizvaných odborníků z oblasti báňské problematiky, v pořadí již 2. oborná konference v saském Freibergu, a na ní navazující exkurze v místním rudném dole "Reiche Zeche".
Konference | Foto: Ústecký kraj
Obou akcí se zúčastnili nejen zástupci Ústeckého kraje jako projektového partnera, ale také představitelé státních podniků Povodí Ohře a Palivového kombinátu Ústí, ze soukromých subjektů pak například VÚHU a. s. Most.

Dopolední blok přednášek zahájila Karin Kuhn, zástupce lead partnera projektu ze Saského zemského úřadu pro životní prostředí, zemědělství a geologii (LfULG). Za českou stranu byly představeny výstupy dílčího úkolu, který si kladl za cíl analyzovat a zmapovat vybrané drobné vodní útvary na hnědouhelných výsypkách v Mostecké pánvi. Podrobně byly představeny charakteristiky vybraných vodních ploch, vč. terénního a biologického průzkumu a identifikovány případné hrozby či příležitosti, které tyto útvary v antropogenní krajině představují.

Na přednášku navazovalo posouzení hydrochemických rizik na těchto útvarech a konkrétní návrhy pro jejich eliminaci. Na základě dat z hydrochemického monitoringu z roku 2017 byla pomocí komplexních matematických metod definována rizika ohrožující kvalitu těchto vod. Na základě odborných zkušeností v ČR, i ze zahraničí, s přihlédnutím ke specifickým podmínkám Mostecké pánve, byly definovány základní možnosti čištění těchto vod.

Odpolední blok byl tvořen exkurzí v místním, dosud aktivním rudném dole "Reiche Zeche". Za doprovodu zkušených průvodců účastnící prošli část patra v hloubce 150 m, se spletitým systémem chodeb a těžební technikou.

Projekt Vita-Min - Život s hornictvím se na české straně zabývá identifikací zátěží ve vodních útvarech způsobených hornickou činností a řešením jejich následných sanací. Dále řeší celkovou koncepci hydrických rekultivací území po těžbě v Mostecké hnědouhelné pánvi. Projekt je realizován v rámci programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou 2014-2020. Jedná se o společnou přeshraniční iniciativu partnerů, přičemž lead partnerem je Saský úřad životního prostředí, zemědělství a geologie (LfULG) a kooperačními partnery jsou Ústecký kraj a město Oelsnitz v Krušnohoří. Projekt je realizován v letech 2016 - 2019. V rámci Krajského úřadu Ústeckého kraje zajišťuje realizaci projektu Vita-Min odbor strategie, přípravy a realizace projektů.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Airbnb a ČSÚ zahajují partnerství pro sdílení agregovaných dat

Český statistický úřad a Airbnb se dohodly na sdílení anonymních agregovaných dat o krátkodobých pronájmech přes platformu Airbnb pro statistické účely. Uzavřené partnerství, první svého druhu ve střední a východní Evropě, využije statistika ...

ČEZ Teplárenská: Ke čtyřem křišťálovým komínům přibyl pátý

25.04.2019 | Z regionu

Tradiční Vyhlášení výsledků 17. ročníku Projektů roku proběhlo včera během slavnostního večera Dnů teplárenství a energetiky v Tereziánském dvoře v Hr ...

Tragická dopravní nehoda na Lounsku

24.04.2019 | Krimi

LOUNY - V úterý došlo na železničním přejezdu u obce Holedeček ke srážce motocyklisty a vlaku.

Požár trávy a odpadu v kolektoru

24.04.2019 | Krimi

Včera v 11:46 jednotka HZS ÚK ze stanice Ústí nad Labem vyjela k požáru trávy a odpadu v kolektoru v Tyršově ulici v Trmicích. ...

Pro žáky Střední školy stavební a strojní v Teplicích se staví moderní komplex

24.04.2019 | Z regionu

TEPLICE - Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček přijal nabídku ředitele Střední školy stavební a strojní Teplice Aleše Frýdla a navštívil stavbu a ...Čtvrtek 25.4.2019
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.