ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Magnetická rezonance v regionech. Pacienti z Ústí nad Labem už nemusí dojíždět do Prahy

22.06.2022
Jedna z nejmodernějších metod vyšetření je nově dostupnější i pacientům z menších regionálních měst. Magnetická rezonance, fungující na principu velmi silného magnetického pole, je šetrnou a bezbolestnou alternativou k rentgenovému vyšetření, sonu i CT. Lékaři díky ní odhalí i jinak nediagnostikovatelné nádory, které ostatní metody zachytit nedokážou. V Česku se magnetická rezonance využívá převážně k vyšetření mozku, páteře, kloubů a prostaty - prohlédnout s ní lze ale prakticky celé tělo.
Magnetická rezonance | Foto: pixabay.com
Možnost vyšetření magnetickou rezonancí nabízí od listopadu 2021 i EUC Klinika v Ústí nad Labem. Denně odbaví průměrně 18 pacientů, kteří tak nemusejí dojíždět do Prahy. Do budoucna by se technologie měla objevit i v dalších regionálních městech.

Bezpečnější než rentgen


Magnetická rezonance patří mezi nejpokročilejší metody moderní medicíny. Dokáže totiž velmi detailně a přesně zobrazit 3D strukturu vnitřních orgánů v lidském těle. Díky tomu mohou lékaři odhalit i velmi malé léze a další velmi obtížně diagnostikovatelné nádory, které nedokáže zachytit ani sono nebo CT vyšetření. Touto moderní cestou mohou lékaři také diagnostikovat povahu nádorů a určit, zda je nutná léčba, nebo postačí jen důkladné pozorování.

"Magnetická rezonance využívá velmi silného magnetického pole. Nepracuje tedy na principu rentgenových paprsků, jako například rentgenová vyšetření, což mimo jiné znamená, že je pro lidský organismus nesrovnatelně méně riziková," popisuje metodu MUDr. Jiří Madar, výkonný ředitel strategického rozvoje zdravotnické skupiny EUC.

Pacient se na vyšetření nemusí nijak zásadně připravovat a mezi výhody využívání této metody patří kromě šetrnosti také bezbolestnost. Přesto, že se tato metoda používá především k vyšetření mozku, kloubů, páteře, prostaty či prsu, lze na jejím principu monitorovat téměř celé lidské tělo.

"Před samotnou procedurou magnetické rezonance ani během ní není po pacientovi vyžadována žádná složitá příprava. Stačí, když zůstane ležet, a přístroj odvede veškerou práci," přibližuje proces primář radiodiagnostického oddělení EUC kliniky v Ústí nad Labem, MUDr. Petr Váša. Právě zdejší klinika navíc využívá přístroj se zabudovanou umělou inteligencí, která pacientský komfort ještě zkvalitňuje. Samotné vyšetření díky ní trvá kratší dobu a stanovená diagnóza je velmi přesná.

Standardem i v regionech


V současnosti se magnetická rezonance používá především k vyšetření a diagnostice onemocnění prsu - ať už se jedná o prevenci, určení rozsahu onemocnění, nebo získání potřebných informaci ke stanovení onkologické léčby. Může být rovněž vyšetřením, které spolehlivě vyloučí nádor. "Česká republika se konečně dostává na úroveň vyspělých zemí světa a Evropské unie, kde jsou magnetické rezonance již dlouho běžnou součástí ambulantních zařízení," říká MUDr. Madar.

Pokroková radiodiagnostická metoda se u nás pomalu ale jistě stává v standardem ve větších městských klinikách, přestože vyžaduje poměrně vysoké pořizovací náklady. A neméně finančně náročný je i její provoz. "Zřízení pracoviště magnetické rezonance v rámci EUC kliniky v Ústí nad Labem vyšlo celkem na 31 milionů korun. Díky této investici ale můžeme svým pacientům poskytnout skutečně nejkvalitnější diagnostiku. Celotělový přístroj Magneton Altea, který v rámci kliniky využíváme, totiž patří mezi špičku na trhu," dodává MUDr. Váša.

Čekací doba na vyšetření maximálně dva týdny


V EUC Klinice v Ústí nad Labem bylo nové centrum magnetické rezonance otevřeno již 2. listopadu 2021. Pacienti z Ústeckého kraje tak už za vyšetřením nemusejí dojíždět až do Prahy. Na magnetickou rezonanci se v současnosti mohou objednat na základě žádanky. Klinika má navíc uzavřené smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Denně proceduru podstoupí průměrně 18 pacientů.

Skupina EUC plánuje do budoucna podobná pracoviště otevřít i v dalších městech. "Budeme rádi, když se podaří magnetickou rezonanci rozšiřovat v dalších ambulantních zařízeních, a to nejen v naší skupině. Je to celosvětový trend a záruka včasné diagnostiky onemocnění. Jsme rádi, že současné vedení ministerstva zdravotnictví tento trend podporuje, zkrátí se tak čekací doby a odlehčí se přetíženým velkým nemocnicím," uzavírá MUDr. Jiří Madar.


Autor: Jan Kroupa
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Ve středu vyrazí parní vlak ze železničního muzea ČD v Lužné do depozitáře NTM v Chomutově

Ve středu 6. července budou mít fanoušci železniční historie jedinečnou příležitost navštívit hned dvě železniční muzea v jeden den. A to díky parnímu vlaku, který v tento den spojí muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka se železničním depozitářem ...

Ivan Bartoš: Havarijní stav objektů v Terezíně a Josefově vyžaduje rychlá řešení

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš přijal se znepokojením zprávy o dalším zhoršení stavu Velkých pěchotních ...

ŘSD: S opravou Nového mostu v Děčíně dnes končíme

Na severní části Nového mostu v Děčíně na silnici I/13 dnes probíhají dokončovací práce a úklid staveniště, aby zítra mohl být most v ranních hodinách ...

České dráhy: Bobinka a Elinka se v létě vrací na Bechyňku

"Lokálka mezi Táborem a Bechyní patří k jihočeským unikátům. Stala se první železnicí u nás, na které jezdily vlaky poháněné elektřinou. Průkopnickou ...

Výstavba D7 aktivně pokračuje, na podzim se řidiči projedou po dalším novém úseku

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic představili v Lounech aktuální stav výstavby dálnice D7 v Ústeckém a Středočeském kraji. Z plánovaných 83,1 km je ...

Úterý 5.7.2022
Ústecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.