ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Krizového štáb: Situace v nemocnicích Ústeckého kraje je stabilní, počty pacientů s covid-19 stagnují

02.02.2022
Krajský krizový štáb se sešel prostřednictvím videokonference ve středu dopoledne, aby zhodnotil aktuální situaci na území regionu v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. Situace v Ústeckém kraji ve vztahu k zaplněnosti nemocnic je nadále stabilní. Počty hospitalizovaných pacientů s covid-19 v tuto chvíli stagnují. Očekávat lze nárůst počtu nutných hospitalizací v souvislosti s šířením varianty mutace viru omikron mezi starší populací obyvatel, které se skokově zvyšuje ze dne na den. Významný podíl na nízké potřebě hospitalizace má především očkování.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Opakovaně apelujeme na všechny neočkované obyvatele regionu, aby zvážili svůj postoj a nechali se očkovat. Vakcína je již k dispozici i pro děti ve věku 5 až 11 let.

Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem (KHS) vzhledem k přehlcení telefonních linek na základě dotazů adresovaných KHS doporučuje všem zaměstnavatelům v případě nutnosti konzultace pracovní karantény poslat dotazy e-mailem na jednotlivá protiepidemická oddělení územních pracovišť KHS na tyto e-mailové adresy: DĚČÍN (epi.dc@khsusti.cz), ÚSTÍ NAD LABEM (epi.ul@khsusti.cz), LITOMĚŘICE (epi.lt@khsusti.cz), TEPLICE (epi.tp@khsusti.cz), MOST (epi.mo@khsusti.cz), CHOMUTOV (epi.cv@khsusti.cz) a LOUNY (epi.ln@khsusti.cz). Do dotazu zaslaného e-mailem je vhodné uvést jméno a telefonní spojení kontaktní osoby, kterému posléze zaměstnanec KHS zavolá a situaci s ním vyřeší.

Aktuální reprodukční číslo šíření viru v kraji R je 1,2 (kleslo z 1,72), což signalizuje možný vrchol a zlom šíření vlny mutace viru omikron v regionu. Aktuální denní počet pozitivních osob v regionu je rekordních 3 935. V celé ČR je to pak 66 970 nově pozitivních osob, z toho 57 195 primoinfecí a 9 775 reinfekcí.

Situace v nemocnicích na území regionu je nadále stabilní a zvládnutelná, zdravotníci jsou maximálně vytížení, personálně situaci však zatím zvládají. Obsazenost vyhrazených standardních covidových lůžek je nyní 50 % a JIP lůžek 58 %. Hospitalizovaní pacienti tvoří 0,8 % ze všech pozitivních případů a jejich věkový průměr je 67 let. Celkem je v nemocnicích v Ústeckém kraji aktuálně 172 hospitalizovaných pacientů s covid-19, z toho 23 na jednotkách intenzivní péče a 12 na umělé plicní ventilaci. V ČR je to pak celkem 2 430 hospitalizovaných pacientů s covid-19. Zatížení vyhrazených covidových JIP lůžek pokleslo zatím pouze o jednu třetinu oproti špičce zátěže z podzimu roku 2021. Od března 2020 pak bylo v nemocnicích v Ústeckém kraji hospitalizováno s covid-19 celkem 13 778 pacientů, 10 541 jich bylo propuštěno a 2 804 jich zemřelo.

Varianta mutace viru omikron již v Ústeckém kraji zcela dominuje a vytlačila mutaci viru delta. Mononukleární protilátky proti této variantě nefungují, přestaly se proto pacientům hospitalizovaným v nemocnicích podávat, a podávají se místo toho tzv. antivirotika, která na variantu omikron zabírají. Aktuálně se virus stále nejvíce šíří ve věkové skupině 6 až 19 let, postupně ale zasahuje i starší věkové skupiny obyvatel a s tím lze očekávat nárůst případů s nutnou hospitalizací v nemocnicích.

Klesá zájem o očkování mezi obyvateli, za poslední týden bylo podáno pouze 16 000 dávek vakcín, minulý týden to bylo 19 000 dávek a předminulý týden ještě 28 000 dávek. Provoz očkovacích míst je tomu přizpůsobován. Celkem bylo v Ústeckém kraji historicky podáno již 1 219 188 dávek vakcín. V Ústeckém kraji je z celkového počtu 817 004 obyvatel alespoň 1. dávkou očkováno 512 303 obyvatel (62,7 %). V celé ČR je to pak 64,7 % obyvatel. Posilující 3. dávku vakcíny má v Ústeckém kraji celkem 283 677 obyvatel (34,7 %). V celé ČR je to 35,2 % obyvatel. Za uplynulých 14 dní se jedná o nárůst přibližně 38 000 očkovaných posilující dávkou vakcíny v regionu.

Situace ve školách je v tuto chvíli podle výsledku počtu záchytů antigenními testy stále zvládnutelná. Uzavřená je pouze jedna střední škola - Gymnázium v Litoměřicích. Obdobně je tomu ve všech pobytových sociálních službách a také v dětských domovech, kde situaci zvládají. Některé pobytové sociální služby přistoupily k omezení návštěv. Složky krajského integrovaného záchranného systému situaci personálně rovněž zvládají. Zdravotnická záchranná služba eviduje nárůst pacientů s covid-19 přibližně o 20 % při počtu 250 výjezdů denně. Oproti předchozím týdnům se jedná o nárůst z 30 % na 50 % případů s covid-19.

Krizový štáb Ústeckého kraje apeluje na všechny obyvatele, kteří se doposud neočkovali, aby tak učinili. Očkování nechrání před nakažením, ale výrazně pomáhá zmírnit počet nutných hospitalizací v nemocnicích. Chraňte sebe, své blízké i vaše okolí. Pomozte našim vyčerpaným zdravotníkům přehodnocením svého postoje a nechte se očkovat.

Termín dalšího jednání Krizového štábu Ústeckého kraje byl stanoven na středu 16. února 2022, pokud nebude zapotřebí svolat krizový štáb dříve v mimořádném termínu.

Zdroj: Ústecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Epidemiolog Kynčl: V ČR se aktuálně nacházíme v sestupné fázi chřipkové epidemie

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) v ČR v 8. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla hodnoty 1480 nemocných na 100 000 osob, což představuje pokles o 13,6 % oproti minulému týdnu. Pokles je evidován ve všech sledovaných ...

Zisk skupiny ORLEN Unipetrol za rok 2023 dosáhl pěti miliard korun

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol vykázala za uplynulý rok 2023 tržby ve výši 166,4 miliard korun. Provozní zisk EBITDA LIFO dosáhl 1 ...

Technickým službám města Litoměřice zajistí soběstačnost nový vrt se zdrojem užitkové vody

Nový zdroj užitkové vody mají ve svém areálu od prosince loňského roku k dispozici Technické služby města Litoměřice. Dostatek vody pro činnost jim za ...

MŽP: Nevyužité finance z rekultivace lomu ČSA pomůžou obcím zasaženým těžbou

Ústecký kraj - Ministerstvo životního prostředí připravilo na základě usnesení vlády další krok rekultivace lomu ČSA. Těžební společnost Severní energ ...

Ledvice: Pokořit 773 schodů nejvyšší rozhledny v ČR bude možné 9. března a 6 dubna, vždy od 13.30 hodin

Zajímavou novinku, kterou dozajista ocení všichni milovníci rozhleden, připravil kolektiv průvodců Infocentra Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice na měsí ...

Úterý 27.2.2024
Ústecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes