ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V Českém Švýcarsku se naplno rozjíždí turistická sezóna

21.05.2021
Od pondělí 24. května se v ČR uvolní v plném režimu ubytovací zařízení. České Švýcarsko tak oficiálně přivítá své první ubytované v letošní sezóně. Všechna hlavní lákadla regionu jako jsou soutěsky a provoz lodiček na řece Kamenici nebo Pravčická brána jsou otevřena od začátku dubna do podzimu.
Foto: kr-ustecky.cz
Novotou září opravený altán na Mariině skále nad Jetřichovicemi. Většina turistických informačních středisek otevřela v květnu včetně Domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Návštěvníci se mohou těšit na nové turistické vlaky z Liberce nebo z Prahy. Opět je možné cestovat za hranice do Saského Švýcarska. Řadu novinek před tolik očekávanou turistickou sezónu připravila se svými partnery i obecně prospěšná společnost České Švýcarsko.

Hlavní turistické atrakce Českého Švýcarska běží od Velikonoc. Za turistikou je možné vyrazit i do Saska

Veřejnosti již od Velikonoc slouží i nový altán na Mariině skále v okolí Jetřichovic, který se po roce vrátil na své místo. Správa národního parku vrátila stavbě historickou podobu z doby jejího vzniku. První dřevěnou stavbu na skále nechal postavit už v roce 1856 kníže Ferdinand Kinský, po jehož manželce Marii Anně byla vyhlídka pojmenována. Pravčická brána je přístupná denně až do října od 10 do 18 hodin. Pro začátek výletu na výchozích místech z Hřenska, od Tří pramenů nebo z Mezní Louky doporučujeme využít hustou síť veřejné turistické dopravy ve směru od Děčína i od Jetřichovic.

Denně až do 7. listopadu jsou v provozu také populární lodičky na řece Kamenici, kde během jara probíhala těžba suchých stromů. Hřenští převozníci s pramicemi pomáhali Správě národního parku odklízet kmeny stromů napadané do koryta říčky. Edmundova soutěska je přístupná bez omezení v obou směrech od Hřenska i od Mezní Louky. Lodičky v Divoké soutěsce jezdí z dolního přístaviště bez možnosti výstupu, tj. pouze tam a zpět. Žlutá turistická značka od horního přístaviště údolím Soorgrund směr Mezní Louka je uzavřena. Také pro návštěvu soutěsek doporučujeme využívat veřejnou dopravu.

Během dubna také došlo k rozvolnění opatření, která na dlouhé měsíce znemožňovala cestování za turistikou za hranice do sousedního Saska. Od poloviny dubna je možné na 24 hodin vycestovat do Horní Lužice a Saského Švýcarska, které ze tří stran obklopuje Šluknovský výběžek. Ve spolupráci s kolegy s Turistického svazu Saské Švýcarsko připravuje o.p.s. České Švýcarsko výměnu informací o TOP 20 cílech u obou stran hranice. Přeshraniční spolupráce probíhá nejen v oblasti marketingu, ale také dopravy, podpory mimosezóny a přípravě společných projektů.

Novinky z Českého Švýcarska: propagační materiály, podcast i trhy regionálních výrobců

Turisté se mohou těšit na nové propagační materiály vydané obecně prospěšnou společností České Švýcarsko, které mají za cíl ukázat i méně známá a okrajová místa destinace. Prvním příkladem je brožura (Ne)známá místa Českého Švýcarska, podpořená Ústeckým krajem a Státním fondem životního prostředí. K dostání v Domě Českého Švýcarska a na eshopu. Druhou novinkou jsou trhací mapy s tipy na trasy pro pěší a cyklisty, které jsou k odstání na většině informačních center v regionu a rovněž Domě Českého Švýcarska. Obě mapy jsou vydány ve dvou jazykových mutacích, primárně české, ale také německé.

Největší turistické středisko regionu v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě otevřelo své brány během května. Součástí infocentra je i interaktivní expozice s názvem "Krajina tajemství" a bohatě zásobená prodejna regionálních výrobků. Za dobrého počasí mohou návštěvníci nově využít venkovní posezení na náměstí. Od května mohou školy a skupiny využívat environmentální programy uvnitř expozice i při venkovních aktivitách v národním parku. Do začátku prázdnin projde středisko částečnou modernizací doplněním expozice o vaření piva na Krásnolipsku ve spolupráci s pivovarem Falkenštejn. U vstupu do infocentra přibudou nové obrazovky s aktuálními turistickými informacemi.

Tým obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko ve spolupráci s partnery vydává každé dva týdny Informační servis z regionu, určený pro návštěvníky i poskytovatele služeb. Pravidelný přehled novinek a akcí je k dispozici vždy před víkendem a dostupný je na webových stránkách www.ceskesvycarsko.cz, sociálních sítích i prostřednictvím emailu. Na začátku června před hlavní sezónou proběhne vydání Turistických novin s praktickými tipy na léto.

"Mezi celou řadu dalších novinek bych rád zmínil spuštění blogu a nového podcastu Obrysy Českého Švýcarska, který každý týden přináší nové povídání o zajímavých lidech nejen z Českého Švýcarska. Úspěšně běží již zaběhnutý eshop Českého Švýcarska. Stejně jako v naší kamenné prodejně i zde můžete pořídit knihy a brožury, zboží s motivy Českého Švýcarska. Nedílnou součástí našeho sortimentu je důraz na regionální výrobky jako pivo, káva, přírodní kosmetika, džemy, cider, čaje, sušenky, likéry a destiláty a mnoho dalších dobrot z regionu. Nákupem podpoříte destinaci České Švýcarsko místní producenty", doplňuje Jan Šmíd, ředitel o.p.s. České Švýcarsko. S podporou lokální ekonomiky úzce souvisí i čerstvá novinka - trhy regionálních výrobců, které budou spuštěny ve spolupráci s MAS Český sever během června na krásnolipském náměstí.

Řadu novinek na turistickou sezónu připravily i obce a města z regionu

Na podzim2020 bylo ve Šluknovském výběžku díky městu Šluknov a Klubu Českých turistů proznačeno více než 20 km nových turistických tras například na Knížecí, přes vrchol Hrazený, po stopách zaniklé osady Försterei alejí přátelství nebo k vyhlídce na Židovském vrchu. Obec Lipová má nově k dispozici mapu sakrálních památek, která je ke stažení na webu www.lipova.cz a k dostání v IS Lipová. Česká Kamenice si pro návštěvníky připravila nově zrekonstruované Informační centrum, které se nachází na náměstí. Obnovou prochází vyhlídky Ponorka a Jehla tyčící se nad Českou Kamenicí. Děčín připravil pro návštěvníky i místní obyvatele z řad čtenářů novou publikaci s názvem "Děčín a okolí - obrazový průvodce". K dostání je na eshopu, v informačních střediscích na hlavním nádraží i infocentru v budově knihovny na nábřeží. Další aktuální informace, tipy na ubytování, výlety i zážitky jsou k dispozici na webových stránkách www.ceskesvycarsko.cz a na sociálních sítích facebook: České Švýcarsko - Excelentní destinace a instagram: Bohemian Switzerland.

Ústecký kraj dokončuje lávku na Šébru a připravuje trasu dálkové Hřebenovky

V roce 2020 byla zahájena dlouho očekávaná stavba lávky přes silnici I/9 na Šébru na hranici Ústeckého a Libereckého kraje. Investici spojenou se stavbou lávky včetně terénních úprav a nových cest ve výši 18 miliónu korun financuje Ústecký kraj. Lávka bude sloužit pěším, cyklistům i běžkařům a zajistí bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou. První návštěvníci se po novém mostě projdou během léta. Ústecký kraj dále vyčlenil ze svého rozpočtu finanční prostředky na značení a propagaci dálkové trasy Hřebenovka přes Ústecký kraj. Projekt, na kterém spolupracuje o.p.s. České Švýcarsko, Klub českých turistů, obce a partneři z regionu, se bude realizovat během let 2021 a 2022.

Nové turistické linky do národního parku aneb nechte auto doma!

Turistická doprava je díky Ústeckému kraji a dlouhodobému působení obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko na velmi dobré úrovni. Příkladem toho je řada nových turistických spojů i produkt Dráha národního parku. Především je nutno zmínit nové dálkové turistické víkendové vlaky. Přímo z Prahy jezdí do konce října přes Mladou Boleslav, Doksy a Jedlovou Lužickohorský rychlík do Krásné Lípy a Mikulášovic. Jízda retro soupravou z hlavního města je zážitkem. Jde přitom po dlouhých desetiletích o obnovení přímého spojení metropole s Šluknovským výběžkem.

Podobně nový vlak Trilex z Liberce přes Žitavu a Varnsdorf do Mikulášovic s okamžitým přestupem směr Bad Schandau a Děčín znamená propojení oblasti Jizerských hor se Saským a Českým Švýcarskem a jezdí také o víkendech do konce října. Druhou sezonu zahajuje provoz turistický autobus z České Lípy do Jetřichovic. Spojení atraktivních cílů jako je skalní hrad Sloup, sklářské město Nový Bor, historické město Česká Kamenice s Jetřichovickými skálami je vskutku ojedinělé a zpřístupňuje najednou cíle Lužických hor i Labských pískovců.

"V samém srdci národního parku se projeďte silničním vláčkem od hraničního přechodu obcí Hřensko až na Mezní Louku. Dopřejte dětem i sobě odpočinkovou jízdou s výhledy do Německa, na říčku Kamenici i na Pravčickou bránu. Vláček je tu pro vás denně do konce října," říká Jiří Rak, koordinátor dopravy v o.p.s. České Švýcarsko.

Uzavření některých turistických stezek. Upozornění na riziko pádu stromů v národním parku.

Na celém území národního parku hrozí nebezpečí pádu stromů. Důvodem je velkoplošný rozpad smrkových kultur oslabených dlouhotrvajícím suchem a následně napadených lýkožroutem smrkovým. Dbejte prosím zvýšené opatrnosti, zvláště za silného větru nebo deště. Ve vlastním zájmu se řiďte upozorněními umístěnými v terénu a dodržujte pravidla pro návštěvu národního parku. Aktuální informace o omezení vstupu a přechodně uzavřené turistické cesty v národním parku České Švýcarsko a také možnosti, kudy některé cesty obejít, naleznete zde: www.npcs.cz/bezpecnost.

Zdroj: Ústecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Využijte při svých toulkách Ústeckem turistické linky

Milujete výlety a hledáte nové zážitky? Vydejte se na netradiční cestu některou z turistických linek na Ústecku. Čekají vás nezapomenutelné okamžiky a krásné výhledy na místní ...

Radní Dvořáková hodnotila ve Slovinsku pokrok v transformaci regionu

Ústecký kraj - Radní Iva Dvořáková a další zástupci Ústeckého kraje se zúčastnili ve slovinském Velenje Výročního politického dialogu uhelných regionů ...

SVS: Cizinec v Ústeckém kraji vezl v dodávce bez chlazení 120 kg kuřecího masa

Veterinární inspektoři z Ústeckého kraje při společné kontrole s Celním úřadem na dálnici D8 odhalili dodávku řízenou cizincem. Ten bez přítomnosti mr ...

ČEZ: Postmodernistickou perlu Teplic čeká modernizace, dostane bateriové úložiště a sníží náklady na energie o 10 %

Rozsáhlá modernizace vzduchotechniky a parní výměníkové stanice, vybudování zdroje chladu, nový systém měření a regulace a úpravy dalších energetickýc ...

ŘSD: Na silnici I/7 mezi Louny a Postoloprty začaly práce na výměně povrchu

Včera 8. 7. silničáři zahájili velkoplošnou opravu asfaltového souvrství na silnici I/7 u obce Březno mezi Louny a Postoloprty. Jedná se o údržbu kryt ...

Pondělí 15.7.2024
Ústecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes