ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Výstava Voda a civilizace covidu navzdory přijede do Ústí nad Labem

16.04.2021
Úspěšná venkovní česká výstava unikátních fotografií a informací z výzkumů na aktuální téma vyjela na letošní tour českými městy. Putovní výstava Voda a civilizace zůstává i po změnách ve společnosti stále aktuální. Za dva roky její existence si ji prohlédl v českých a moravských městech víc než milion lidí. V dubnu zamíří do Ústí nad Labem.
Foto: kr-ustecky.cz
Návštěvníkům Lidického náměstí ukáže zdarma na velkoformátových panelech klíčový význam životodárné tekutiny od náboženských přes ekonomické, fyzikálně-technické až po krajinné, ekologické a historické či politické souvislosti. Diváci se mohou začíst do textů od řady světově uznávaných vědců a prohlédnout si fotografie pocházející od Austrálie přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku, a to včetně zajímavých záběrů z Ústí nad Labem. V noci nasvícená expozice tam bude k vidění od 22. dubna do 16. května 2021.

Voda a civilizace nabídne na sedmadvaceti panelech různé pohledy na životodárnou tekutinu. Kurátor a spoluautor výstavy prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. upozorňuje, že voda není tématem politiků, organizací ani zájmových skupin, ale je součástí života nás všech: "Výstava Voda a civilizace nemůže změnit svět. Může ale každého z nás inspirovat k tomu, aby o vodě skutečně přemýšlel a v rámci svých možností pro ni něco dělal. Můžeme přitom udělat mnohé - změnit naše chování, budovat, ne ničit. Je to na každém z nás. Na základě současných trendů a dostupných vědeckých dat je totiž prakticky jisté, že v důsledku zvyšování hladin moří a oceánů budou podstatné části států a někdy i celé státy zanikat. A to již v reálném čase do roku 2050, pokud zůstanou zachovány dosavadní trendy. Scénáře píšeme společně," říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., prorektor Univerzity Karlovy v Praze, archeolog a egyptolog.

"I když byl loňský rok deštivější a letošní zima zatím přinesla slušnou sněhovou nadílku, a já jsem za to opravdu vděčný, i tak téměř čtvrtina území ČR z pohledu zásob podzemní vody stále hlásí sucho. Bohužel neexistuje žádný zázračný recept, který by problém sucha vyřešil jednou provždy. V jádru všech řešení ale stoprocentně stojí zdravá krajina, ve které nebudeme ztrácet desítky milionů tun půdy ročně kvůli erozím, zdravé lesy s vysokým podílem listnatých stromů nebo návrat k přírodě blízkým řekám, a také zdravá města, plná zeleně a využívající srážkové vody. Do adaptace naší krajiny i měst na změnu klimatu investujeme ročně miliardy korun a nebude tomu jinak ani v blízké budoucnosti. Jen v novém Operačním programu Životní prostředí počítáme minimálně s deseti miliardami korun, které chceme investovat do krajiny v průběhu následujících pěti let," říká Mgr. Richard Brabec, ministr životního prostředí.

Ústí nad Labem a Ústecký kraj - místo vodopádů a největší české řeky

Voda je s městem Ústí nad Labem neodmyslitelně spjatá. Na aktuálních i historických fotografiích jsou zachyceny proměny vývoje krajiny na soutoku Labe a Bíliny. Ústí Bíliny do Labe nakonec dalo městu i jeho jméno. "Není náhodou, že zahájení výstavy je naplánováno na 22. dubna, kdy se po celém světě slaví Den Země. Poprvé se Den Země uskutečnil v roce 1970 a v současnosti probíhá každoročně ve více než 190 zemích světa. Jsme rádi, že se město Ústí nad Labem může opět připojit k oslavě upozorňující na důležitost ochrany přírody a hlavně vody, která je pro život nesmírně cenná," říká PhDr. Ing. Petr Nedvědický, primátor města Ústí nad Labem.

Město ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Ústí nad Labem v souvislosti s výstavou vyhlásilo výtvarnou soutěž pro mateřské, základní a střední školy. Jejím tématem bylo Lidé a voda. Děti měly svými pracemi vyjádřit, jak voda ovlivňuje nejen jejich život, ale i život celé společnosti, co pro lidstvo voda znamená, jak s ní hospodařit a chovat se k ní. Vítězné práce budou představeny v rámci zahájení a následně budou po celou dobu výstavy k vidění na schodišti v budově Magistrátu města Ústí nad Labem.

V Ústeckém kraji se voda a péče o krajinu jejím prostřednictvím stává předmětem revitalizace území zasaženého těžbou uhlí. "Znovu se učíme využívat vodu v souladu s přírodou a jejími zákonitostmi. Voda není jen surovina, vodu a její koloběh v přírodě musíme daleko spíš chápat jako živý, proměnlivý organismus. Právě tento akcent by měl být primárním zájmem všech lidí. Výstava velmi výstižně upozorňuje na propojenost vody s historií, současností i budoucností lidské civilizace. Voda může být bez nás, ale nikdy ne lidstvo bez vody. Mysleme na to vždy, když otočíme vodovodním kohoutkem," říká Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje.

Čistota Labe se v posledních letech podle odborníků výrazně zlepšila, zvýšil se v ní počet druhů ryb a zároveň došlo ke zlepšení průchodnosti pro migrující ryby. Součástí kraje jsou také příkré svahy labského údolí, kde vznikají také četné vodopády. Více než desítka vodopádů se nachází přímo ve městě a jeho bezprostředním okolí, kde se v zimě mění na úžasné ledopády. Na výstavě tak budou k vidění nejen fotografie některých z nich, ale také například historický snímek oblíbeného Bertina údolí s 3,5 metru vysokým umělým vodopádem. Založení údolí iniciovala manželka šéfa největší ústecké chemičky Bertha Schaffnerová. K vidění budou také zajímavé záběry první vodní brány do země - vodního díla Střekov z 30. let minulého století.

Ostatní fotografie, které budou na velkoformátových v noci nasvícených panelech k vidění, pocházejí z mnoha institucí a od řady autorů. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002.

Generálním partnerem putovní výstavy Voda a civilizace je Skupina ČEZ. "České země patří v historii využívání vody pro výrobu elektřiny mezi průkopníky a technologické lídry, ostatně Kaplanovy turbíny dnes najdete ve vodních elektrárnách po celém světě. Voda je cenným zdrojem ekologické elektřiny a významně přispívá k hladkému chodu celé energetické soustavy. Ať už se jedná o velká vodní díla nebo maličké elektrárny na menších tocích. Plně si uvědomujeme, že se voda stává stále vzácnější, a proto hledáme možnosti její úspory všude, kde to jde. Spotřeba pitné vody v elektrárnách ČEZ loni klesla o výrazných 11 %. Srovnání s rokem 2001 ukazuje dokonce dramatické 65% snížení odběru," říká Ing. Daniel Beneš, MBA, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.

Podporovatelem výstavy se stala i rodinná společnost Kofola ČeskoSlovensko, která se na ochranu vodních zdrojů dlouhodobě zaměřuje. "Problematika kvality vod je celospolečenským a závažným tématem. V Kofole se intenzivně zabýváme, jak žít a hospodařit v souladu s přírodou. Ochrana vody je pro nás hlavní téma. Na aktivitách, které realizujeme v Rajecké dolině, jsme se přesvědčili, že pokud se nezmění naše zemědělství a průmysl, bude všechna naše voda ohrožena. A když je ohrožena voda, je ohrožen veškerý život. Je třeba začít měnit přemýšlení každého z lidí, každého hospodáře, každé obce i celých regionů," uvádí Jannis Samaras, generální ředitel Skupiny Kofola, a dodává: "Smekám před autory výstavy Voda a civilizace, která je skvělou ukázkou toho, jak lze složitou a komplexní problematiku pojmout poutavě a zaujmout tak širokou veřejnost."

"Tématem vody se zabývám již několik let a jsem ráda, že k realizaci expozice dochází právě teď. Máme za sebou suchá léta i zimy a téma nedostatku vody, a především nehospodárné zacházení s vodou je na pováženou. Mnozí z nás mají patrně pocit, že když otočí kohoutkem, tak voda z něj poteče navždy. A tato výstava nás má z tohoto omylu vyvést," říká MgA. Olga Menzelová, DiS., producentka výstavy.

Vernisáž výstavy se v souvislosti s proticovidovými opatřeními neuskuteční.Zdroj: Ústecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Mystika a realita Krušných hor ožije v jedinečné opeře Perkmon

TEPLICE - Opera Perkmon, zapomenutý klenot české hudby, se po 200 letech vrací na divadelní prkna. Dílo teplického purkmistra Josefa M. Wolframa slavnostně zakončí 20. června 2024 Hudební festival Ludwiga van Beethovena v Krušnohorském divadle v ...

Bonjour léto! Česká televize přínáší francouzskou tematiku v letním programu

Během léta se Česká televize promění v prostor plný francouzského šarmu. Diváci si budou moci vychutnat přímé přenosy olympijských her z Paříže, kulto ...

V Lounech, Bílině a Ústí nad Labem se točí film Rok vdovy. Kraj podpořil vznik filmu dotací 800 tisíc korun

V Ústeckém kraji pokračuje natáčení celovečerní hrané prvotiny režisérky Veroniky Liškové Rok vdovy podle scénáře Eugena Lišky. V regionu se uskuteční ...

Dan Bárta a Illustratosphere vyráží na podzimní tour po Česku a Slovensku. Němá éra odstartuje 18. listopadu v Českém Těšíně

Dana Bártu a Illustratosphere čeká od poloviny listopadu do konce roku patnáct zastávek podzimního turné. Série vystoupení napříč českými i slovenským ...

Mattoni 1/2Maraton rozproudí v sobotu 16. září ulice v Ústí nad Labem

Už jen týden zbývá do startu 13. ročníku prestižního závodu RunCzech - Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem. Tradiční, významný a běžecky atraktivní závo ...

Čtvrtek 20.6.2024
Ústecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes