ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Helfenburk hlavni vez z nadvori od Lukáš Kalista Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

Zříceniny středověkého hradu Helfenburk ze 14. století leží asi 3 km od městečka Úštěk v okrese Litoměřice. Od roku 1375 se stává panstvím arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi. Přístup k němu vede pouze od východu, a proto zde byl v pískovci vykopán příkop, k němuž směřovaly dvě cesty, jedna z údolí potoka od Uštěka, druhá od Rašovic. Hrad patřil mezi největší v severních Čechách.

Stavební přeměny, ke kterým po roce 1375 došlo, změnily charakter hradu od základů. Stará přístupová komunikace byla přehrazena příkopem s mohutným valem a nová cesta byla svedena k severnímu úpatí skal tak, jak je tomu dosud.

Rovněž starý příkop byl polámán až pod úroveň paty skalního hřebene a doveden ke svahu ostrožny, kde přerušoval novou cestu ke hradu. Ta jej překonávala pomocí padacího mostu kolébkové konstrukce. Za opevněním přiléhal k patě osamoceného skalního suku prostor s hospodářskými budovami, šedesát jeden metr hlubokou studnou a sklepy. Odtud vedl přístup do obytné a reprezentativní části, situované však na horní plošině skály. Vstup byl z bezpečnostních důvodů skutečně komplikovaný.

Roku 1620 byl zapálen a zničen. Hlavní věž se dočkala romantických úprav v letech 1887-90, kdy zříceninu hradu koupil a upravil průmyslník hrabě Josef von Schroll a začala být atraktivní pro turisty.
Rozhled po krajině a atmosféra mohutné stavby rozhodně stojí za návštěvu.

Areál hradü je přístupný celoročně, věž se otevírá každý víkend v roce (včetně zimních měsíců).

Mapa:

Ústí nad Labem a okolí - další tipy na výlet


Hrad Ostrý u Litoměřic

Ostrý je zřícenina hradu jihovýchodně od Milešova na kopci Ostrý v Českém středohoří. Byl založen ve 30. letech 15. století, v polovině 16. století byl opuštěn.

Další info »

Zřícenina hradu Ostrý (Šarfenštejn)

Zříceniny hradu Ostrý, zvaného též Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkov nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad hladinu řeky. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Vystavěn byl po polovině 13. století, poprvé se připomíná r. 1268.

Další info »

Zřícenina hradu Opárno

Zřícenina gotického hradu Opárno stojí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí, nedaleko od Lovosic. Hrad byl založen před rokem 1344 a sloužil svému účelu až do roku 1502.

Další info »

Zřícenina hradu Oltářík

Oltářík, zvaný též Hrádek, je zřícenina hradu na vrcholu skalnatého kopce vysokém 566 metrů nad osadou Děkovka, západně od Lovosic. Původní hrad byl vystavěn v období husitských válek mezi lety 1435-1450. Pravděpodobně jej dal postavit husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad plnil především obrannou funkci a po skončení husitských válek ztratil svoje opodstatnění. K trvalejšímu obýváni byl pro svoji nedostupnost nevhodný. Jeho historie byla tak velmi krátká a v polovině 16. století už je hrad označován jako pustý.

Další info »

Hrad Litoměřice

Hrad Litoměřice je bývalý gotický královský hrad, Který se stal součástí opevnění města, vysazeného na návrší mezi Labem a Pokratickým potokem někdy počátkem 20. let 13. století na místě části osad, které vytvářely aglomeraci kolem staršího hradiště na dnešním Dómském pahorku. Vznikl pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V době vlády císaře Karla IV. prodělal první velkou přestavbu a rozšíření. Významně poničen byl během husitských válek.

Další info »

Zřícenina hradu Kyšperk

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Byl postaven na ostrohu orientovaném severojižně a střeží cestu od Unčína k vrcholům Krušných hor. Hrad má protáhlý půdorys s vyvýšenou severní částí, v níž při severním okraji stál hradní palác. Z hradeb a bran dolního hradu nezbylo téměř nic, velká věž a hradní palác jsou v troskách.

Další info »
Středa 20.3.2019
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.