ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Egerberk

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Egerberk - pohled z Mravenčáku od Petr Kinšt Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

Zříceninu středověkého hradu Egerberk najdeme nad obcí Lestkov u Klášterce nad Ohří. Jméno hradu Egerberk pochází z německého názvu řeky Ohře. Prvním známým majitelem šlechtického hradu založeného pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století byl Vilém z Egerberka. Jak vypadal Egerberk ve své nejstarší podobě, tj. do doby, kdy se jeho majiteli stali páni z Dubé, nevíme. Zachované zříceniny pocházejí totiž takřka úplně až z doby jeho velké přestavby, podniknuté asi v l. 1385 ? 1395 Jindřichem Škopkem z Dubé.

Půdorys hradu byl elipsovitý, v obvodu měl 280 m, jeho délka činila 42 m a šířka 15 m. Obklopoval jej vysoký val s hlubokým příkopem, přes který vedl padací most, jenž odděloval jeho obytnou část od vnějších hradních opevnění. Kolem jeho vnějšího obvodu se táhla asi 2 m silná zeď, která patřila k hlavním obranným zařízením.

Z obytných budov hradu se zachovala hlavně východní část, kdežto západní byla značně pozměněna několika přestavbami. Zdá se, že západní křídlo sloužilo především obraně a třípatrový obytný hradní palác byl ve východní části hradu.

Vcelku nejlépe je naproti tomu zachována hlavní, vnitřní část hradu s hradním palácem, z něhož však také zbyly již jen trosky, s nádvořím a jeho západním obloukovitým zakončením. Vedle někdejší vnitřní hradní brány je čtvercové věžovité obytné stavení, které bývalo vlastním hradním palácem, rozdělené příčnou zdí na dvě místnosti. Z třetího patra se zachovala jen část obvodových zdí. Lze zde rozeznat větší počet oken nebo dveřních otvorů, mezi nimi jedno krásné gotické okno, rozdělené obloukovitou příčkou na dvě stejně velká klenební pole. Patří k nejcennějším zbytkům egerberské hradní architektury.

Při návštěvě hradní zříceniny můžete za pěkného počasí ocenit také daleké výhledy.
Zřícenina hradu je celoročně volně přístupná.

Mapa:





Ústí nad Labem a okolí - další tipy na výlet


Hrad Ostrý u Litoměřic

Ostrý je zřícenina hradu jihovýchodně od Milešova na kopci Ostrý v Českém středohoří. Byl založen ve 30. letech 15. století, v polovině 16. století byl opuštěn.

Další info »

Zřícenina hradu Ostrý (Šarfenštejn)

Zříceniny hradu Ostrý, zvaného též Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkov nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad hladinu řeky. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Vystavěn byl po polovině 13. století, poprvé se připomíná r. 1268.

Další info »

Zřícenina hradu Opárno

Zřícenina gotického hradu Opárno stojí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí, nedaleko od Lovosic. Hrad byl založen před rokem 1344 a sloužil svému účelu až do roku 1502.

Další info »

Zřícenina hradu Oltářík

Oltářík, zvaný též Hrádek, je zřícenina hradu na vrcholu skalnatého kopce vysokém 566 metrů nad osadou Děkovka, západně od Lovosic. Původní hrad byl vystavěn v období husitských válek mezi lety 1435-1450. Pravděpodobně jej dal postavit husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad plnil především obrannou funkci a po skončení husitských válek ztratil svoje opodstatnění. K trvalejšímu obýváni byl pro svoji nedostupnost nevhodný. Jeho historie byla tak velmi krátká a v polovině 16. století už je hrad označován jako pustý.

Další info »

Hrad Litoměřice

Hrad Litoměřice je bývalý gotický královský hrad, Který se stal součástí opevnění města, vysazeného na návrší mezi Labem a Pokratickým potokem někdy počátkem 20. let 13. století na místě části osad, které vytvářely aglomeraci kolem staršího hradiště na dnešním Dómském pahorku. Vznikl pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V době vlády císaře Karla IV. prodělal první velkou přestavbu a rozšíření. Významně poničen byl během husitských válek.

Další info »

Zřícenina hradu Kyšperk

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Byl postaven na ostrohu orientovaném severojižně a střeží cestu od Unčína k vrcholům Krušných hor. Hrad má protáhlý půdorys s vyvýšenou severní částí, v níž při severním okraji stál hradní palác. Z hradeb a bran dolního hradu nezbylo téměř nic, velká věž a hradní palác jsou v troskách.

Další info »
Čtvrtek 18.4.2024
Ústecký kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes