ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Státní zámek Duchcov

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Front side of Duchcov castle in Czech Republic od Zacatecnik Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zámek Duchcov dal v letech 1675 - 1685 vystavět Jan Bedřich z Valdštejna, podle plánů architekta Jeana Baptiste Matheye, na místě staršího renesančního lobkovického sídla. Roku 1707 byl barokní zámek rozšířen o dvě boční křídla. Rozšířením areálu v roce 1731 po úpravě terénu a zajištění opěrnými zdmi byly vytvořeny podmínky k založení tzv. Knížecí zahrady před severním křídlem zámku.

Navazující zámeckou francouzskou zahradu s bazény, vodotrysky, bohatě osázenými, ornamentálně řešenými záhony a množstvím mytologických soch z dílny Matyáše Brauna, navrhl Jan Ferdinand Schor.

Počátkem 19. století byl zámek klasicistně upraven. Zahrada byla změněna na romantický anglický park.
Rodina Valdštejnů prodala panství státu a opustila zámek v roce 1921.

Zámek má v současné době dvě návštěvnické trasy:
První mapuje sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů, ve druhé se návštěvníci dozvědí zajímavosti ze života na zámku v době, kdy tu jako knihovník působil Giacomo Casanova.

Otevírací doba:
Duben / sobota - neděle * 10:00-17:00
Květen / úterý - neděle * 10:00-17:00
Červen - Srpen / úterý - neděle * 10:00-18:00
Září / úterý - neděle * 10:00-17:00
Říjen / sobota - neděle * 10:00-16:00
Prohlídka zámecké expozice během otevírací doby zámku je možná pro nejméně 2 osoby.
Pro objednané skupiny větší než 10 osob je po předchozí domluvě se správou zámku vstup možný i mimo otevírací dobu zámku.


Vstup do Knížecí zahrady je volný, otevírací doba je stejná jako v zámeckých expozicích.
Pejskové, ani jiná zvířátka, nemají vstup do celého zámeckého areálu povolen!
Mimo sezónu je zámecký areál (první a druhé nádvoří, Knížecí zahrada) volně přístupný od 8:00 do 16:00 hodin, o víkendech je zavřeno.

Mapa:

Ústí nad Labem a okolí - další tipy na výlet


Hrad Ostrý u Litoměřic

Ostrý je zřícenina hradu jihovýchodně od Milešova na kopci Ostrý v Českém středohoří. Byl založen ve 30. letech 15. století, v polovině 16. století byl opuštěn.

Další info »

Zřícenina hradu Ostrý (Šarfenštejn)

Zříceniny hradu Ostrý, zvaného též Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkov nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad hladinu řeky. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Vystavěn byl po polovině 13. století, poprvé se připomíná r. 1268.

Další info »

Zřícenina hradu Opárno

Zřícenina gotického hradu Opárno stojí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí, nedaleko od Lovosic. Hrad byl založen před rokem 1344 a sloužil svému účelu až do roku 1502.

Další info »

Zřícenina hradu Oltářík

Oltářík, zvaný též Hrádek, je zřícenina hradu na vrcholu skalnatého kopce vysokém 566 metrů nad osadou Děkovka, západně od Lovosic. Původní hrad byl vystavěn v období husitských válek mezi lety 1435-1450. Pravděpodobně jej dal postavit husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad plnil především obrannou funkci a po skončení husitských válek ztratil svoje opodstatnění. K trvalejšímu obýváni byl pro svoji nedostupnost nevhodný. Jeho historie byla tak velmi krátká a v polovině 16. století už je hrad označován jako pustý.

Další info »

Hrad Litoměřice

Hrad Litoměřice je bývalý gotický královský hrad, Který se stal součástí opevnění města, vysazeného na návrší mezi Labem a Pokratickým potokem někdy počátkem 20. let 13. století na místě části osad, které vytvářely aglomeraci kolem staršího hradiště na dnešním Dómském pahorku. Vznikl pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V době vlády císaře Karla IV. prodělal první velkou přestavbu a rozšíření. Významně poničen byl během husitských válek.

Další info »

Zřícenina hradu Kyšperk

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Byl postaven na ostrohu orientovaném severojižně a střeží cestu od Unčína k vrcholům Krušných hor. Hrad má protáhlý půdorys s vyvýšenou severní částí, v níž při severním okraji stál hradní palác. Z hradeb a bran dolního hradu nezbylo téměř nic, velká věž a hradní palác jsou v troskách.

Další info »
Středa 20.3.2019
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.