ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Jezeří

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Jezeří02 od Jirka Dl Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Státní zámek Jezeří se tyčí na svazích Krušných hor v okrese Most. Původně středověký hrad z roku 1365 byl v polovině 16. století upraven na renesanční zámek, za tehdejšího majitele Mikuláše Hochhausera z Hochhausu. Po bělohorských konfiskacích získal zámek rod Lobkowiczů. Roku 1627 dal Vilém z Lobkowic zámek barokně přestavět. Roku 1646 však zámek vyhořel a byl nějakou dobu neobyvatelný.

Svoji nynější podobu však získal až pod druhém požáru v roce 1713.
Nová zámecká budova byla postavena ve stylu vrcholného baroka na půdorysu písmene "H".

Ze zámeckých interiérů vynikají prostory "piana nobile", jídelna, malý a velký salón a především velký oválný sál, který byl roku 1802 upraven na zámecké divadlo.
Součástí areálu bylo unikátní arboretum s mnoha druhy exotických dřevin, které bylo zčásti zničeno v důsledku povrchové těžby hnědého uhlí.

Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Prohlídkové okruhy:
I. Prohlídkový okruh: zámecké interiéry - Náznaková expozice. Tento prohlídkový okruh vás seznámí nejen s historií zámku a jeho nejbližšího okolí, ale i s průběhem rekonstrukce a výhledem do budoucnosti.
II. Prohlídkový okruh: sklepení (pohádkové bytosti a strašidla) - Sklepy, původně určené pro skladování ovoce a zeleniny, dnes obývají pohádkové bytosti a strašidla. Tato prohlídka je určená především pro děti.

Prohlédnout si můžete také např. výstavu zvířecích lebek v prostoru zámecké Stříbrnice a v zámecké kočárovně výstavu kočárů, saní a zemědělských strojů a nástrojů.

Otevírací doba:
Duben / sobota - neděle * 10:00-17:00
Květen - Září / úterý - neděle * 10:00-18:00
Říjen / sobota - neděle * 10:00-16:00
Začátek prohlídky zámeckých interiérů vždy v celou hodinu poslední prohlídka v 15:00 hodin.

Mapa:

Ústí nad Labem a okolí - další tipy na výlet


Hrad Ostrý u Litoměřic

Ostrý je zřícenina hradu jihovýchodně od Milešova na kopci Ostrý v Českém středohoří. Byl založen ve 30. letech 15. století, v polovině 16. století byl opuštěn.

Další info »

Zřícenina hradu Ostrý (Šarfenštejn)

Zříceniny hradu Ostrý, zvaného též Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkov nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad hladinu řeky. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Vystavěn byl po polovině 13. století, poprvé se připomíná r. 1268.

Další info »

Zřícenina hradu Opárno

Zřícenina gotického hradu Opárno stojí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí, nedaleko od Lovosic. Hrad byl založen před rokem 1344 a sloužil svému účelu až do roku 1502.

Další info »

Zřícenina hradu Oltářík

Oltářík, zvaný též Hrádek, je zřícenina hradu na vrcholu skalnatého kopce vysokém 566 metrů nad osadou Děkovka, západně od Lovosic. Původní hrad byl vystavěn v období husitských válek mezi lety 1435-1450. Pravděpodobně jej dal postavit husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad plnil především obrannou funkci a po skončení husitských válek ztratil svoje opodstatnění. K trvalejšímu obýváni byl pro svoji nedostupnost nevhodný. Jeho historie byla tak velmi krátká a v polovině 16. století už je hrad označován jako pustý.

Další info »

Hrad Litoměřice

Hrad Litoměřice je bývalý gotický královský hrad, Který se stal součástí opevnění města, vysazeného na návrší mezi Labem a Pokratickým potokem někdy počátkem 20. let 13. století na místě části osad, které vytvářely aglomeraci kolem staršího hradiště na dnešním Dómském pahorku. Vznikl pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V době vlády císaře Karla IV. prodělal první velkou přestavbu a rozšíření. Významně poničen byl během husitských válek.

Další info »

Zřícenina hradu Kyšperk

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Byl postaven na ostrohu orientovaném severojižně a střeží cestu od Unčína k vrcholům Krušných hor. Hrad má protáhlý půdorys s vyvýšenou severní částí, v níž při severním okraji stál hradní palác. Z hradeb a bran dolního hradu nezbylo téměř nic, velká věž a hradní palác jsou v troskách.

Další info »
Sobota 20.4.2019
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.