ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Foto: Zámek Horní a Dolní Benešov nad Ploučnicí, Zámecká, nám. Míru 47, Benešov nad Ploučnicí od Bidlo62 Vlastní dílo. Tento obrázek byl nahrán v rámci projektu Wiki miluje památky 2012. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Benešovský zámecký komplex právem náleží k nejpozoruhodnějším příkladům renesanční zámecké architektury u nás. Oba původně jednotné zámecké komplexy byly zbudovány v průběhu 16. století příslušníky míšeňského protestantského rodu pánů ze Salhausenu. Synové Jiřího ze Salhausenu Bedřich, Jan a Volf zprvu žili společně, v roce 1522 se však rozdělili a v Benešově nad Ploučnicí setrval pouze Bedřich, který si zde během tří let vystavěl první vlastní sídlo, dnešní tzv. Horní zámek.

Od roku 1540 ve své stavební aktivitě pokračoval a souběžně s přístavbou nového sídla stavěl pro syna Jana Dolní zámek ozdobený bočními renesančními štíty ve tvaru "oslího oblouku" a třípatrovou hranolovou věží před jižním průčelím.

Jeho bratr Bedřich mladší žil později na Horním zámku a Janovi synové Antonín a Volf na Dolním zámku.
Kolem roku 1578 si Volf nechal přistavět při Dolním zámku vlastní renesanční palác, tzv. Volfovo křídlo. Tím byla stavební aktivita Salhausenů v Benešově nad Ploučnicí ukončena.

Dolní zámek byl zpřístupněn v roce 1961 a naštěstí jej vážněji neohrozil ani požár v prosinci 1969, který citelně zasáhl etnografickou expozici Národního muzea.

Horní zámek byl díky systematickému úsilí památkářů zpřístupněn po celkové rekonstrukci v roce 1999.

Jedinečnou renesanční podobu obou zámeckých objektů citlivě doplňují zdejší expozice dobového nábytku, porcelánu, zbraní, obrazů a grafik i uměleckých řemesel, evokující život drobné šlechty na panském sídle v 16. a 17. století.
Na zámeckém nádvoří je umístěna kopie sochy Tritona od holandského mistra Adriana de Vries.

Mapa:





Ústí nad Labem a okolí - další tipy na výlet


Hrad Ostrý u Litoměřic

Ostrý je zřícenina hradu jihovýchodně od Milešova na kopci Ostrý v Českém středohoří. Byl založen ve 30. letech 15. století, v polovině 16. století byl opuštěn.

Další info »

Zřícenina hradu Ostrý (Šarfenštejn)

Zříceniny hradu Ostrý, zvaného též Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkov nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad hladinu řeky. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Vystavěn byl po polovině 13. století, poprvé se připomíná r. 1268.

Další info »

Zřícenina hradu Opárno

Zřícenina gotického hradu Opárno stojí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí, nedaleko od Lovosic. Hrad byl založen před rokem 1344 a sloužil svému účelu až do roku 1502.

Další info »

Zřícenina hradu Oltářík

Oltářík, zvaný též Hrádek, je zřícenina hradu na vrcholu skalnatého kopce vysokém 566 metrů nad osadou Děkovka, západně od Lovosic. Původní hrad byl vystavěn v období husitských válek mezi lety 1435-1450. Pravděpodobně jej dal postavit husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad plnil především obrannou funkci a po skončení husitských válek ztratil svoje opodstatnění. K trvalejšímu obýváni byl pro svoji nedostupnost nevhodný. Jeho historie byla tak velmi krátká a v polovině 16. století už je hrad označován jako pustý.

Další info »

Hrad Litoměřice

Hrad Litoměřice je bývalý gotický královský hrad, Který se stal součástí opevnění města, vysazeného na návrší mezi Labem a Pokratickým potokem někdy počátkem 20. let 13. století na místě části osad, které vytvářely aglomeraci kolem staršího hradiště na dnešním Dómském pahorku. Vznikl pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V době vlády císaře Karla IV. prodělal první velkou přestavbu a rozšíření. Významně poničen byl během husitských válek.

Další info »

Zřícenina hradu Kyšperk

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Byl postaven na ostrohu orientovaném severojižně a střeží cestu od Unčína k vrcholům Krušných hor. Hrad má protáhlý půdorys s vyvýšenou severní částí, v níž při severním okraji stál hradní palác. Z hradeb a bran dolního hradu nezbylo téměř nic, velká věž a hradní palác jsou v troskách.

Další info »
Čtvrtek 28.3.2024
Ústecký kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes