InfoDnes.cz

Zpravodajství pro Ústí nad Labem a Ústecký kraj - Vaše zprávy | Kultura

ÚstínadLabemDnes.cz
17.12. 2017 | Daniel
 
ÚstínadLabemDnes.cz
Zpravodajství online - ÚstínadLabemDnes.cz

Čínští vojáci dobyli Most! Ojedinělá výstava Terakotovy armády láká

10.10.2017 | Kultura
Bojovníci prvního čínského císaře Čchin Š-chuang-ti postupují na sever. Další zastávkou na dlouhé pouti Terakotové armády je od soboty 7. října 2017 do 7. ledna 2018 město Most, respektive místní Oblastní muzeum - příspěvková organizace Ústeckého kraje.
Jediní dva koně na výstavě, zbytek tvoří 64 čínských bojovníků | Foto: Ústecký kraj
Zde se mohou návštěvníci interaktivní výstavy dozvědět vše o životě prvního čínského císaře, ale především si detailně prohlédnout propracované hliněné vojáky a koně v životní velikosti.

V pátek se konala v prostorách muzea vernisáž jedinečné výstavy, která lidem ukazuje úžasný pohled do hrobky prvního čínského císaře, který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi všemi čínskými státy. Jeho terakotová armáda se označuje jako "osmý div světa" a nedaleko města Xi´an, kde byla teprve v roce 1974 objevena císařská hrobka, se nacházelo více než 8 tisíc terakotových soch s motivem vojáků či koní s dřevěnými povozy.

Do Mostu jich organizátoři výstavy přemístili na šest desítek. Jedná se o věrohodné kopie. Originály musely zůstat v jejich domovině (patří na seznam chráněných památek UNESCO). Terakotová armáda patří k deseti nejvýznamnějším archeologickým nálezům 20. století. "Nález je srovnatelný například s pohřebními areály v Egyptě či komplexem Angkor Vat v Kambodži," uvedl na vernisáži ředitel Oblastního muzea v Mostě Michal Soukup.

Výstava je pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. "Jsem velmi rád, že muzeum v Mostě má právě takového ředitele, který na sebe vzal tu obrovskou zodpovědnost a realizoval zde se svými spolupracovníky tak nákladnou výstavu, jakou je právě Terakotová armáda," uvedl hejtman Bubeníček. Vernisáže se zúčastnila kromě řady představitelů Ústeckého kraje také Jitka Sachetová, radní pro kulturu.

Příprava této jedinečné výstavy trvala čtyři měsíce, od logistiky až po umístění soch do prostor muzea. Váha každého bojovníka je 200 kilogramů. "Sochy byly vyrobeny v životní velikosti; tedy 180 centimetrů. Každý bojovník zde v Mostě je jiný a odlišuje se od ostatních nejen oděvem, ale také grimasou," řekl k výstavě Tomáš Pala ze společnosti Govin, s.r.o., která se zaměřuje na podporu exportu českých výrobků do Číny.

Návštěvníci si mohou Terakotovou armádu prohlédnout každý všední den od 11 do 18 hodin. O víkendu pak od 10 do 18 hodin. Vstupné je 150 korun, pro studenty a důchodce 120 korun, děti od 6 do 15 let zaplatí 60 korun a rodinné vstupné je za 350 korun (2x dospělý a až 4x děti do 15let). Na pokladně si mohou zájemci koupit také upomínkové předměty se symbolem čínských bojovníků.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Využijte úplněk ve svůj prospěch
Třídění odpadů míří i v letošní zimní sezóně do českých hor
Yvetta Blanarovičová a Ústecké Bambini zazpívají v neděli pro Leonku
Přijďte podpořit děti z Dětského domova v Duchcově do Obchůdků s Albertem
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.