ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Kostomlaty

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Kostomlaty 02 od Jarys471 Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zřícenina šlechtického hradu Kostomlaty leží nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou v okrese Teplice. Gotický hrad byl založen pány z Rýzmburka počátkem 14. stol. Koncem 16. stol. přestal sloužit jako panské sídlo a na začátku 17. století je uváděn jako pustý.

Do dnešních dnů se z hradu dochovala vstupní brána, dvě válcové věže, přičemž ta vyšší je vybavena ochozem. Dále můžeme spatřit obvodové zdi mohutného paláce, části parkánové hradby a dalších zdí, hradní příkop.

Od října 2014 se všem milovníkům dalekých rozhledů otevřela hradní věž, která slouží jako rozhledna. Desítky let nepřístupná hradní dominanta dostala nové zastřešení, zábradlí a venkovní schodiště do nejvyšší části. Výhled odtud je na České středohoří i protilehlé Krušné hory.
Hrad byl zařazen na seznam míst , kde se konají vystoupení skupin historického šermu.

Existují dvě možné cesty k hradu. Jedna o délce asi 1 km začíná v Kostomlatech pod Milešovkou a na turistické mapě je vyznačena zeleně. Druhou cestu volí ti, kteří jedou autem po silnici z Milešova do Kostomlat a asi půl kilometru před obcí za levotočivou zákrutou sjedou na polní cestu, po níž dojedou k malému rybníku. Dál se kvůli ochrannému vodárenskému pásmu nesmí. Odsud je to na hrad už jen několik set metrů.

Odkazy:

Wikipedia

Mapa:Sobota 26.5.2018
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.