ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Hazmburk

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Házmburk na skále od VitVit Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

Na úpatí kopce Klapého stojí perla Českého středohoří, hrad Hazmburk (Zaječí hrad), založený v 2. polovině 13. století. Kdy a kým byl hrad založen se přesně neví. Hrad byl sídlem rodu Zajíců z Hazmburka od roku 1335 do roku 1558, kdy pozbyl významu, jako v té době i ostatní hrady. Archeologické vykopávky naznačují, že vrch byl obýván již v 5. tisíciletí před naším letopočtem, kdy ho využíval lid s vypíchanou keramikou, nicméně nemáme žádné důkazy o tom, že by byl obýván i vrchol.

Hrad Hazmburk byl jeden z největších a nejpevnějších hradů své doby. Jelikož byl zároveň postaven na osamělém a vysokém kopci, byl prakticky nedobytný.
Zajícové z Hazmburka hrad postupně přestavovali a rozšiřovali, aby byl pohodlným a důstojným sídlem rodu. V době své největší slávy za husitských válek měl protáhlý tvar od západu k východu a zabíral plochu asi 170 m × 30 m. Dominantou hradu byly dvě dodnes dochované věže, kolem nichž se soustředila zástavba v podstatě dvojdílného hradu.

V době největšího rozkvětu hradu bylo na jižní straně kopce vystavěno městečko Podhradí. Bylo také obehnáno hradbami. Na severozápadním konci se zachovaly zbytky poměrně mohutné čtyřhranné věže. Stával zde i kostel sv. Mikuláše, který sloužil i jako hradní kaple. V jižní části byly hradby zpevněny ještě malou baštou.

Ke hradu se dostanete nejlépe z obce Klapý. Od parkoviště, které je pod hradem, vás povede žlutá a posléze červená turistická značka.
Odměnou za náročný výstup vám bude úchvatný kruhový výhled z Bílé věže!

Otevírací doba:
Duben / středa - neděle * 10:00-17:00
Květen - Červen / úterý - neděle * 10:00-18:00
Červenec - Srpen / úterý - neděle * 10:00-18:30
Září / úterý - neděle * 10:00-18:00
Říjen / středa - neděle * 10:00-16:00

Mapa:Úterý 18.9.2018
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.