ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Muzeum města Ústí nad Labem

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Budova muzea od Vladimír Cettl Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Muzeum v Ústí vzniklo roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu "Zlatá loď" v Hrnčířské ulici. Do roku 1919 se muzeum několikrát stěhovalo, poté bylo umístěno v budově trmického zámku. V roce 1972 se muzejní expozice přestěhovala do bývalé školní budovy v těsném sousedství městského divadla, kde se nachází dodnes. Na počátku 21. století proběhla dlouho očekávaná kompletní rekonstrukce muzejní budovy. Ta byla ukončena roku 2011.

K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již na konci 19.století. Obsahují početné a významné soubory dokumentující především přírodu severozápadních Čech, Českého středohoří a Krušných hor.
Nalezneme zde tisíce geologických vzorků minerálů, hornin a doklady paleontologické. Raritou je také herbář, početné jsou zvláště soubory entomologické, atraktivní jsou sbírky zoologické s řadou zajímavých preparátů.

V souvislosti s výstavbou v historickém centru města Ústí nad Labem v posledních desetiletích se rozrostly také sbírky archeologické.

Historické sbírky obsahují například desetitisíce fotografií, negativů, diapozitivů nebo pohlednic.

V neposlední řadě návštěvníky zaujmou sbírky vojenství, které jsou mimořádné například souborem zbraní a vojenského materiálu z období kolem roku 1813, kdy se odehrála bitva u Chlumce.

Vzhledem k průmyslovému charakteru regionu jsou početné technické sbírky. Výtvarná umění a umělecká řemesla jsou zastoupena například historickým nábytkem, sklem, souborem pozdně gotických dřevořezeb nebo krajinomalbou 19. a 20.století.

Jak počtem, tak kvalitou sbírek patří Muzeum města Ústí nad Labem k nejvýznamnějším regionálním muzejním institucím v České republice.

Mapa:





Ústí nad Labem a okolí - další tipy na výlet


Hrad Ostrý u Litoměřic

Ostrý je zřícenina hradu jihovýchodně od Milešova na kopci Ostrý v Českém středohoří. Byl založen ve 30. letech 15. století, v polovině 16. století byl opuštěn.

Další info »

Zřícenina hradu Ostrý (Šarfenštejn)

Zříceniny hradu Ostrý, zvaného též Šarfenštejn, stojí nad obcí Františkov nad Ploučnicí v údolí řeky Ploučnice. Hrad stával na konci ostrohu, obtékaného ze tří stran Ploučnicí, na skále vyčnívající asi 50 m nad hladinu řeky. Ovládal jak údolí Ploučnice, tak zejména starou obchodní stezku, jež tudy procházela. Vystavěn byl po polovině 13. století, poprvé se připomíná r. 1268.

Další info »

Zřícenina hradu Opárno

Zřícenina gotického hradu Opárno stojí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí, nedaleko od Lovosic. Hrad byl založen před rokem 1344 a sloužil svému účelu až do roku 1502.

Další info »

Zřícenina hradu Oltářík

Oltářík, zvaný též Hrádek, je zřícenina hradu na vrcholu skalnatého kopce vysokém 566 metrů nad osadou Děkovka, západně od Lovosic. Původní hrad byl vystavěn v období husitských válek mezi lety 1435-1450. Pravděpodobně jej dal postavit husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad plnil především obrannou funkci a po skončení husitských válek ztratil svoje opodstatnění. K trvalejšímu obýváni byl pro svoji nedostupnost nevhodný. Jeho historie byla tak velmi krátká a v polovině 16. století už je hrad označován jako pustý.

Další info »

Hrad Litoměřice

Hrad Litoměřice je bývalý gotický královský hrad, Který se stal součástí opevnění města, vysazeného na návrší mezi Labem a Pokratickým potokem někdy počátkem 20. let 13. století na místě části osad, které vytvářely aglomeraci kolem staršího hradiště na dnešním Dómském pahorku. Vznikl pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V době vlády císaře Karla IV. prodělal první velkou přestavbu a rozšíření. Významně poničen byl během husitských válek.

Další info »

Zřícenina hradu Kyšperk

Hrad Kyšperk byl pravděpodobně založen z pověření krále Jana Lucemburského Otou z Bergova, který se připomíná jako držitel hradu roku 1319. Byl postaven na ostrohu orientovaném severojižně a střeží cestu od Unčína k vrcholům Krušných hor. Hrad má protáhlý půdorys s vyvýšenou severní částí, v níž při severním okraji stál hradní palác. Z hradeb a bran dolního hradu nezbylo téměř nic, velká věž a hradní palác jsou v troskách.

Další info »
Pátek 29.3.2024
Ústecký kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes