ÚstínadLabemDnes.cz
ÚstínadLabemDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Muzeum města Ústí nad Labem

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Budova muzea od Vladimír Cettl Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Muzeum v Ústí vzniklo roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu "Zlatá loď" v Hrnčířské ulici. Do roku 1919 se muzeum několikrát stěhovalo, poté bylo umístěno v budově trmického zámku. V roce 1972 se muzejní expozice přestěhovala do bývalé školní budovy v těsném sousedství městského divadla, kde se nachází dodnes. Na počátku 21. století proběhla dlouho očekávaná kompletní rekonstrukce muzejní budovy. Ta byla ukončena roku 2011.

K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již na konci 19.století. Obsahují početné a významné soubory dokumentující především přírodu severozápadních Čech, Českého středohoří a Krušných hor.
Nalezneme zde tisíce geologických vzorků minerálů, hornin a doklady paleontologické. Raritou je také herbář, početné jsou zvláště soubory entomologické, atraktivní jsou sbírky zoologické s řadou zajímavých preparátů.

V souvislosti s výstavbou v historickém centru města Ústí nad Labem v posledních desetiletích se rozrostly také sbírky archeologické.

Historické sbírky obsahují například desetitisíce fotografií, negativů, diapozitivů nebo pohlednic.

V neposlední řadě návštěvníky zaujmou sbírky vojenství, které jsou mimořádné například souborem zbraní a vojenského materiálu z období kolem roku 1813, kdy se odehrála bitva u Chlumce.

Vzhledem k průmyslovému charakteru regionu jsou početné technické sbírky. Výtvarná umění a umělecká řemesla jsou zastoupena například historickým nábytkem, sklem, souborem pozdně gotických dřevořezeb nebo krajinomalbou 19. a 20.století.

Jak počtem, tak kvalitou sbírek patří Muzeum města Ústí nad Labem k nejvýznamnějším regionálním muzejním institucím v České republice.

Otevírací doba:
Úterý - Neděle / * 9:00-17:00

Mapa:Úterý 16.10.2018
Ústecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.